Bu blog'da yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır. Yorum yapan herkese çok teşekkürler.

WordPress Google XML Sitemap Eklentisi

WordPress Google XML Sitemap

Wordpress sitelere ilk olarak kurulan eklentilerden biri şüpesiz "Google XML Sitemap" eklentisidir. Sitemap yani site haritası arama motorlarının örümceklerinin sitenizi daha hızlı gezmeleri için gereklidir. Google XML Sitemap eklentisi sitenize girdiğiniz yazıları Google, Bing gibi arama motorlarına yazılarınızı bildirerek daha hızlı arama sonuçlarında çıkması için çalışıyor.

Google XML Sitemap Kurulumu:  1. Bilgisayarınıza aşağıda indirme linki olarak verdiğim dosyayı indirin.
  2. Sıkıştırılmış yani ziplenmiş dosyayı açın
  3. Ftpmizin ana dizinindeki genellikle bu public_html yada httpdocs klasöründen /wp-content/plugins/ dizinine zipin içinde bulunan "google-sitemap-generator" dosyasını atınız.
  4. WordPress admin panelinde sol tarafta bulunan "Eklentiler" menüsünden eklentiyi etkinleştiriniz.


Google XML Sitemap Kurulum için Diğer Yöntem:  1. Wordpress admin paneline giriniz ve sol tarafta bulunan eklentiler kısmında yeni ekle giriniz.
  2. Arama yerine "Google XML Sitemap" yazınız ve aratınız.
  3. Çıkan sonuçlarda eklentimizin adını bulunuz genellikle en başta olacaktır.
  4. Bulduğunuz eklenti adının hemen altında "Şimdi kur" yazısına tıklayıp kurulumu başlatınız.
  5. İşlem bittikten sonra işlem şemasının en altında "Eklenti'yi Etkinleştirin" yazısına tıklayarak etkinleştirin.


Google XML Sitemap Kullanımı:


Google XML Sitemap eklentisinin ayarları için admin panelinizin sol menüde bulunan Ayarlar'ın alt menüsü olan XML-Sitemap sayfasına sayfanın en üstünde yazan “Sitemap Oluştur” linkine tıklayıp, sitemap oluşturuyoruz eğer oluşturmaz ise FTP girip ana dizine sitemap.xml ve sitemap.xml.gz dosyası oluşturup chmod 777 verip az önceki işlemi bir daha deniyoruz.

Google XML Sitemap Eklentisini indirmek için tıklayınız...

24 Şubat 2014
Barış Ay
Yorum Yok
Devamı »
REKLAM VER

Broken Link Checker Kırık Link Kontrol Eklentisi


Broken Link Checker

Bildiğiniz üzere bir çok sitede site içi linkleme veya diğer internet sitelere link veririz. Peki sürekli yazı girdiğimiz ve kaliteli sitemizde yazılarımızda verdiğimiz linkler bozulursa bunu sürekli takip etmek zor olur ve zaman kaybı da ardından gelir peki ne yapabiliriz eğer sisteminiz wordpress ise "Broken Link Checker" eklentisini ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Broken Link Checker eklentisi belirli zamanlarda çalışır sitenizdeki yazılarda, yorumlarda ve sayfalarda ki linkleri tarayarak çalışmayan linkleri bulur link üstüne çizgi atar hem admin panel girişinde hem de mailinize bildirim yolu ile sizi bilgilendirir.

Broken Link Checker Kurulumu:


Bilgisayarınıza aşağıda indirme linki olarak verdiğim dosyayı indirin.
Sıkıştırılmış yani ziplenmiş dosyayı açın
Ftpmizin ana dizinindeki genellikle bu public_html yada httpdocs klasöründen /wp-content/plugins/ dizinine zipin içinde bulunan broken-link-checker dosyasını atınız.
WordPress admin panelinde sol tarafta bulunan "Eklentiler" menüsünden eklentiyi etkinleştiriniz.

Broken Link Checker için Diğer Yöntem:


Wordpress admin paneline giriniz ve sol tarafta bulunan eklentiler kısmında yeni ekle giriniz.
Arama yerine "Broken Link Checker" yazınız ve aratınız.
Çıkan sonuçlarda eklentimizin adını bulunuz genellikle en başta olacaktır.
Bulduğunuz eklenti adının hemen altında "Şimdi kur" yazısına tıklayıp kurulumu başlatınız.
İşlem bittikten sonra işlem şemasının en altında "Eklenti'yi Etkinleştirin" yazısına tıklayarak etkinleştirin.

Broken Link Checker Kullanımı:


Broken Link Checker eklentisinin ayarları için admin panelinizin sol menüde bulunan Ayarlar'ın alt menüsü olan Link Checker sayfasına girmeniz yeterlidir.

Broken Link Checker Kırık Link Kontrol Eklentisini indirmek için tıklayınız...


23 Şubat 2014
Barış Ay
Yorum Yok
Devamı »

WordPress Spam Yorumlarda Kurtulma SI CAPTCHA Anti-Spam

Spam yorumlardan kurtulmak için alternatif bir eklenti.

SI CAPTCHA Anti-Spam eklentisi sayesinde ziyaretçilerinizin kayıt olma imkanı tanıyorsanız kayıt olurken, wp-admin'de giriş yaparken kod doğrulamalarını isteyerseniz bu aynı zamanda sitenize zarar vermek isteyenlerin brute force atack yaparak yani şifre denemelerini önler ve başka bir ve çok zararlı olacak özelliği spam yapan programlar veya botlar yorum yaparken bu güvenliği aşamaz ve sitenizin yükü olsun panelde yorum ayıklama olsun işinize çok yarar.WordPress yönetim panelinizin Eklentiler sekmesinden > Sı captcha options ( Sı captcha Ayarlar ) bölümünden değişiklikler yapabilirsiniz. CAPTCHA kodun zorluk seviyesini ayarlayabilmenize yarar. Bunun sayesinde kullanıcılarınıza daha kolay veya daha zor okuyabilecekleri kodları yönlendirebilirsiniz.


SI CAPTCHA Anti-Spam Eklenti Kurulumu:

Aşağıda vereceğim indirme linkine tıklayarak indirin ve rar içindeki si-captcha-for-wordpress dosyasını /wp-content/plugins/ dizinine yükleyiniz sonra wordpress yönetici panelinizin eklentiler sekmesinden aktif etmelisiniz.

Diğer bir yöntem ise wp-admin girerek sol menüde bulunan eklentiler kısmından yeni ekle alt menüsünden arama yerine SI CAPTCHA Anti-Spam arayınız. en başta bulunan eklentimizin başlığının hemen altında şimdi kur tıklayarak kurulumu başlatın bir süre sonra size yapılan işlemler gelecek en aşağıda bulunan işlemde eklentiyi etkinleştir yazısına tıklayarak kurulumu ve etkinleştirmeyi gerçekleştiriniz.

SI CAPTCHA Anti-Spam indir

22 Şubat 2014
Barış Ay
1 Yorum
Devamı »

WordPress Beyaz Sayfa Hatası ve Çözümü

Günümüzde en çok kullanılan blog alt yapısı wordpressdir. Ancak kullanıcı hatasından veya kodlama hatalarından wordpress sistemi kullanıcıları hata alıyor. En çok rastlanan hatalardan biride beyaz sayfa hatasıdır. Beyaz sayfa hatası genelde sitenin ana sayfasında veya wordpress admin panelinde yani wp-admin de görülmektedir. Aşağıda vereceğim yöntemleri uygulayarak beyaz sayfa hatasından kurtulabilirsiniz.

WP-Config Dosyası


Çoğunlukla beyaz sayfa hatalarının temel kaynağı wp-config.php dosyasıdır. Ama sizin sorununuzun kaynağının bu oluş olmadığını anlamak için deneme yanılma yöntemini kullanacağız. Bunu tespit etmek için ftp'deki wp-config.php dosyasını bilgisayarınıza indirip Notepad++ programının yardımıyla Encoding biçimini ANSI'ye çevirin ve kaydedin.Sonrasında önceki wp-config dosyası üzerine değilde başka bir dizine atarak ordan wp-config.php dosyasınızı ftp ile siteye gönderin.

Tema ve Eklentiler

Beyaz sayfa hatasının diğer bir temel kaynağı ise tema ve eklentilerdir. FTP'nize giriş yapın.Sonrasında wp-content adlı klasörde bulunan "themes" "plugins" klasörlerini sırayla deneyerek yeniden adlandırın ve beyaz sayfa hangi klasörde düzeldiyse sorun Tema veya eklentiler dedir. Eğer sorun temada ise temayı değiştirin veya FTP'nizin ana dizininde yani ( public_html veya httpdocs gibi) error_log tan hatasına bakıp eklentilerle çakışıp çakışmadığını görün. Sorun eklentide ise teker teker etkinleştirerek hatayı oluşturan eklentiyi tespit edebilirsiniz.

Temiz WordPress

WordPress dosyanızı her zaman tr.wordpress.org yani orjinal sitesinden indirin. Eğer başka yerden indirdiyseniz orjinal sitesinden indirdiğiniz wp-admin ve wp-includes klasörlerini sitenize gönderin.Eğer bu klasörlerde bir düzenleme yapıldıysa ve hata bundan kaynaklanıyor ise bu işlemin ardından hata çözüme kavuşacaktır.

Her Şeyi Yapmama Rağmen Sorun Çözülmedi ?

Yukarıdaki tüm çözümleri uygulamanıza rağmen beyaz sayfa sorunu devam ediyor ise bu sorun sunucu kaynaklı olabilir. Hosting sağlayıcınız ile bu konu hakkında görüşün.

21 Şubat 2014
Barış Ay
1 Yorum
Devamı »

Wordpress Habere Link Verme Eklentisi

Wordpress "Page Links To" eklentisi ile sayfanızı veya haberlerinizi başka bir linki yönlendirebileceksiniz..

http://wordpress.org/plugins/page-links-to/

Ayrıca bu eklenti sayesinde kategorileri , menülerinizi veya site içinde her hangi bir yeri başka bir url'ye yönlendire bileceksiniz 
Wordpress Habere Link Verme


Seyda Bozkurt
Yorum Yok
Devamı »

Wordpresstik ile merhaba !


Herkese Merhaba! Wordpress oldukça kuvvetli bir bloglama sistemi ve ülke, dünya çapında da en popüler şekilde kullanılan sistemlerin arasında yer alıyor. Bu sistemi bu kadar popüler hale gelmesinin altında da tabii ki PHP ve buna bağlı olarak eklentiler yatıyor. Türkiye’de maalesef toplu şekilde sade ve yalın bir anlatım ile Wordpress eklentilerinin anlatıldığı blog yoktu. Ta ki Wordpresstik’i açana kadar!

Bundan sonra web sayfamız üzerinden güncel wordpress eklentileri ve wordpress temalarını inceleyebilecek, anında indirebileceksiniz. Tüm bunların yanı sıra hiçbir yerde bulamayacağınız ve sadece para ödeyerek satın alabilecğeiniz birçok temaya da Wordpresstik sayesinde ücretsiz olarak erişebileceksiniz.

Açılışımız kutlu olsun diyelim ve en kısa süre içerisinde paylaşımlara başlayalım. En güncel ve yenilikçi eklentileri, temaları, ipuçlarını takip etmek istiyorsanız her gün bu sayfayı kontrol etmeyi sakın ihmal etmeyin.

20 Şubat 2014
Barış Ay
4 Yorum
Devamı »

BLOG HAKKINDA

Sitemizde 5 kategoride toplam yazı, bu yazılara yazılmış yorum bulunmaktadır!

ABONE OLUN

Yazılara abone olup mail adresinizi ekleyerek ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: E-Posta adresinize gelen mail içerisindeki aktivasyon linkine tıklamayı unutmayın.

SOSYALLEŞME ÇABASI

Facebook Twitter Google Plus Seohocası Rss blog directory Web Design Blogs canlı sohbet hattı
Copyright © 2014 Wordpress Eklentileri Ve Temaları | Tüm Hakları Saklıdır. İçerikler izinsiz olarak kopyalanamaz.Tik Medya Group