Etiketler :


İnsanların en büyük özelliklerinden birisi de tanıyabilme özelliğidir. Nasıl yolda giden son model bir aracın Ferrari olduğunu at simgesinden anlayacaksanız, bir sitenin de kaliteli olduğunu anlamak için çoğu zaman o sitenin favicon’una bakmanız yeterli olacaktır. Wordpress’e favicon eklemek için genel olarak iki farklı yöntem kullanılır. Bu yöntemleri anlatmadan önce temanızın panelinden favicon eklenip eklenmemeye izin verildiğine mutlaka bakın.

Eğer izin veriliyorsa tema paneliniz aracılığı ile kolaylıkla favicon yükleyebilirsiniz. Eğer tema paneliniz yoksa veya paneliniz içerisinde buna benzer herhangi bir şey yoksa o halde yöntemleri denemeniz gerekecek demektir. İlk ve en uğraşsız olan yöntem bu işi eklenti ile halletmektir. Custom Favicon adlı eklentiyi kurarak bu eklenti sayesinde anında istediğiniz favicon’u değiştirebilirsiniz. Genelde tercih edilen en pratik yöntem budur.

Fakat web sitenizde zaten çok fazla eklenti kullanıyorsanız ve bir de bu eklenti ile daha da kalabalık yapmak istemiyorsanız, yapmanız gereken;

Wp-Admin yani yönetim panelinden sol tarafta bulunan Görünüm menüsüne ait olan düzenleyici alt menüsüne giriniz. Açılan pencerede sağ tarafta tema dosyalarınızı göreceksiniz bu dosyalar arasında header.php dosyasını bularak tıklayınız. açılan dosya kodlarında </head> kodununun hemen üstüne aşağıdaki kodu ekleyiniz ve dosyayı güncelle butonu ile dosyanızı kaydediniz daha sonra FTP'ye bağlanarak tema dosyamızın içine favicon.ico isimli ico uzantılı icon dosyamızı yüklüyoruz.

<link rel="shortcut icon" href="<?php bloginfo('template_url'); ?>/favicon.ico" />

Eğer uğraşmayayım yada Wordpress hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim dosyaları bozmak istemem derseniz eklentiyi denemenizi tavsiye ederim.